The 2018 Metro Richmond STEM Fair was an amazing time for all! Congratulations to all students who worked so hard, your research is inspiring!  Thank you to title sponsor VDOT, media sponsor Science Matters, and to all our sponsors and special friends who helped make the day such a success.

Affiliated with the Intel International Science and Engineering Fair, the MRSF has a history of sending high-quality student prospects and research to this international competition. Since 2002, of the 43 student representatives sent from the Metro Richmond STEM Fair, 31 were winners in their various categories.

Mrs. Pam Northam, First Lady of Virginia, engaged students in their presentations and provided a video message to them about the importance of their contribution to the Commonwealth.

This year, 515 students applied to be in the MRSF.  Screeners deliberated and then selected 287 student researchers from Chesterfield, Hanover, Henrico, and Richmond City school divisions. First, second, third, and honorable mention awards along with cash prizes were awarded in 13 junior and 15 senior division categories.

50 Junior Division winners were selected and the winners in each category have advanced to the national Broadcom Masters competition.  59 Senior Division winners were chosen, with category winners moving on to the state competition.

Five Senior Division students were selected as Grand Prize Winners, with 2 Alternates. These five students automatically qualify to compete at the international level. Their prizes included an all-expenses paid trip to this year’s 2018 Intel International Science & Engineering Fair in Pittsburgh, Pennsylvania this May.

The Intel International Science and Engineering Fair is the largest pre-college science competition in the world, rewarding students for good research since 1950. It is owned and administered by the Society for Science and the Public, a non-profit organization dedicated to helping the public to recognize and become involved in scientific research and education.

For questions concerning the Metro Richmond STEM Fair please contact Mrs. Vonita Giddings at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or call 804-343-6525, ext. 80260.

 

MSiC 2018 STEM Fair Grand Prize Winners and Alternates

Project Category

First Name

Last Name

STANDING

School

Intel ISEF Winners

Senior Biochemistry Perisa Ashar 1st Maggie L. Walker Regional Governor's School Grand Prize Winner
Senior Environmental Science Janine Icalla 1st Godwin High School Grand Prize Winner
Senior Physics Medha Majety 1st  Godwin High School Grand Prize Winner
Senior Medicine and Health Anusha Puri 1st Godwin High School Grand Prize Winner
Senior Mathematics Lisa Qin 1st Maggie L. Walker Regional Governor's School Grand Prize Winner
           
Senior Behavioral and Social Sciences Collin Murphy 1st Godwin High School Grand Prize Alternate
Senior Computer Science Yug Rao 1st Maggie L. Walker Regional Governor's School Grand Prize Alternate
           
Senior Behavioral and Social Sciences Collin Murphy 1st Godwin High School  
Senior Behavioral and Social Sciences Sabrina Lee 2nd Godwin High School  
Senior Behavioral and Social Sciences Margaret Che 3rd Godwin High School  
Senior Behavioral and Social Sciences Devon Lee Esleck 3rd Godwin High School  
Senior Behavioral and Social Sciences Abhay Dharanikota HM Godwin High School  
Senior Behavioral and Social Sciences Emma Farney HM Godwin High School  
Senior Behavioral and Social Sciences Rujul Kaul HM Godwin High School  
Senior Biochemistry Perisa Ashar 1st Maggie L. Walker Regional Governor's School  
Senior Biochemistry Nathan Wu 2nd Godwin High School  
Senior Biochemistry Jerry Zhang 3rd Godwin High School  
Senior Biochemistry Allyson Wang HM Godwin High School  
Senior Biochemistry Sabrina Ye HM Godwin High School  
Senior Biochemistry Amaisha Gandhi HM Godwin High School  
Senior Botany Aditya Kotha 1st  J.R. Tucker High School  
Senior Botany Hayden Johnson 2nd Clover Hill High School  
Senior Botany Thuy-Duyen Vu 3rd Godwin High School  
Senior Botany Lady Corral 3rd Godwin High School  
Senior Botany Shrinidhi Nadgouda HM Godwin High School  
Senior Chemistry Lilly Parker 1st  Clover Hill High School  
Senior Chemistry Sarah Coffman 2nd Godwin High School  
Senior Chemistry Julia Mudryk 3rd  Clover Hill High School  
Senior Computer Science Yug Rao 1st Maggie L. Walker Regional Governor's School  
Senior Computer Science Pulkit Rampa 2nd Godwin High School  
Senior Computer Science Rajit Tummala 3rd Godwin High School  
Senior Computer Science Samhita Pendyal HM Deep Run High School  
Senior Earth and Space Science Ethan Schaefer 1st Godwin High School  
Senior Earth and Space Science Naren Kasinath 2nd Godwin High School  
Senior Earth and Space Science Caroline Richardson 3rd Clover Hill High School  
Senior Engineering Ankita Adhvaryu 1st Godwin High School  
Senior Engineering Elena Fitchett 2nd Godwin High School  
Senior Engineering Nathan Yam 3rd Godwin High School  
Senior Environmental Science Janine Icalla 1st Godwin High School  
Senior Environmental Science Amanda He 2nd  Godwin High School  
Senior Environmental Science Sophia Apodaca 3rd Clover Hill High School  
Senior Environmental Science Shaun Mathew HM Clover Hill High School  
Senior Environmental Science Riley Moffatt HM Clover Hill High School  
Senior Mathematics Lisa Qin 1st Maggie L. Walker Regional Governor's School  
Senior Mathematics Prachi Sadekar 2nd Godwin High School  
Senior Mathematics James Shen 3rd Godwin High School  
Senior Mathematics Jakob Yirga HM Godwin High School  
Senior Mathematics ThanhLong Duong HM Godwin High School  
Senior Medicine and Health Anusha Puri 1st Godwin High School  
Senior Medicine and Health Jalen Wang 2nd  Godwin High School  
Senior Medicine and Health Henry Ge 3rd Godwin High School  
Senior Medicine and Health Rishika Nayak HM Godwin High School  
Senior Medicine and Health Christopher Xie HM Godwin High School  
Senior Microbiology Ian Street 1st  Godwin High School  
Senior Microbiology Vaishnavi Nemani 2nd Godwin High School  
Senior Microbiology Abhishek Kulkarni 3rd Godwin High School  
Senior Microbiology Joshua Alexander HM Deep Run High School  
Senior Microbiology Sahil Reddy HM Godwin High School  
Senior Physics Medha Majety 1st  Godwin High School  
Senior Physics Ying Yuan 2nd Godwin High School  
Senior Physics Katelyn Roberts 3rd Clover Hill High School  
Senior Physics Meghan Tracy HM Clover Hill High School  
Senior Zoology Ashish Vaidyanathan 1st Godwin High School  
Senior Zoology Sahil Jaiswal 2nd Godwin High School  
Senior Zoology Shruti Bala 3rd Deep Run High School  
Senior Zoology Kelsey Levine HM Godwin High School  
           
Junior Behavioral and Social Sciences  Tatiana Vaniakin 1st Moody Middle School  
Junior Behavioral and Social Sciences  Ryan Taylor 2nd Moody Middle School  
Junior Behavioral and Social Sciences  Sanjana Murugavel 3rd Moody Middle School  
Junior Biochemistry  Bruce Yanovitch 1st Manchester Middle School  
Junior Biochemistry  Christopher Singletary 2nd Manchester Middle School  
Junior Biochemistry  Abigail Rose 3rd Moody Middle School  
Junior Botany  Alyce Mannix 1st Manchester Middle School  
Junior Botany  Emmie Rainer 2nd Quioccasin Middle School  
Junior Botany  Ryan McComb 3rd Moody Middle School  
Junior Botany  Mattias Parandeh HM Manchester Middle School  
Junior Botany  Sarah Wilms HM Manchester Middle School  
Junior Chemistry A William Pardo 1st Moody Middle School  
Junior Chemistry A Viswanath Subramanian 2nd Moody Middle School  
Junior Chemistry A Viktoria Matysiak 3rd Manchester Middle School  
Junior Chemistry A Jackson Abell HM Manchester Middle School  
Junior Chemistry B Moksh Shah 1st Moody Middle School  
Junior Chemistry B Shreya  Kodu 2nd Manchester Middle School  
Junior Chemistry B Sophia Barrett 3rd Manchester Middle School  
Junior Chemistry C Abhay Duggirala 1st Moody Middle School  
Junior Chemistry C Valerie Palomares 2nd Manchester Middle School  
Junior Chemistry C Sebastion Tesauro 3rd Lucille Brown Middle School  
Junior Engineering Alexander Coffman 1st Short Pump Middle School  
Junior Engineering Andrew Vithoulkas 2nd Moody Middle School  
Junior Engineering Nikki Kumar 3rd Moody Middle School  
Junior Engineering Madelyn White HM Carver Middle School  
Junior Environmental Science A Eugene  Lee 1st Moody Middle School  
Junior Environmental Science A Caroline Klotz 2nd Manchester Middle School  
Junior Environmental Science A Anmol Mital 3rd Moody Middle School  
Junior Environmental Science A ThienMinh Duong HM Moody Middle School  
Junior Environmental Science B Srimaan Suribhotla 1st Moody Middle School  
Junior Environmental Science B Nandan Chebrolu 2nd Moody Middle School  
Junior Environmental Science B Victoria Bui 3rd Moody Middle School  
Junior Environmental Science B Charlotte Horne HM Manchester Middle School  
Junior Mathematics and Computer Science  Anshul Chiranth 1st Moody Middle School  
Junior Mathematics and Computer Science  Nived Sanjay 2nd Manchester Middle School  
Junior Mathematics and Computer Science  Richard Jones 3rd Manchester Middle School  
Junior Medicine and Health  Cameron Sharma 1st Moody Middle School  
Junior Medicine and Health  Angela Nguyen 2nd Moody Middle School  
Junior Medicine and Health  Alexander Dillon 3rd Moody Middle School  
Junior Microbiology Anna Climo 1st Manchester Middle School  
Junior Microbiology Devon Alexander 2nd Moody Middle School  
Junior Microbiology Ibrahim Yazdanpanah 3rd Manchester Middle School  
Junior Physics A Farhan  Nahin 1st Moody Middle School  
Junior Physics A Gwyneth Liu 2nd Moody Middle School  
Junior Physics A Daniel Schlaudt 3rd Manchester Middle School  
Junior Physics B Jackson Hoebelheinrich 1st Manchester Middle School  
Junior Physics B Leila Ames 2nd Manchester Middle School  
Junior Physics B Devin Naoroz 3rd Lucille Brown Middle School  
Junior Zoology Suhani Samaroo 1st Manchester Middle School  
Junior Zoology Estelle He 2nd Moody Middle School  
Junior Zoology Gabriel Sneed 3rd Midlothian Middle School